Jesteś tutaj

Sudety są do zwiedzania!

Sudety są do zwiedzania!

Sudety choć kojarzone z górami to nie tylko górskie szlaki. Kotlina Kłodzka oferuje wiele atrakcji do zwiedzania począwszy od wspaniałych zabytków z pałacami i zamkami na czele po unikatowe budowle sakralne, muzea i galerie sztuki, wreszcie to co do zwiedzania oferuje natura czyli niezwykłe skały.

Zabytki i zwiedzanie

Zwiedzanie sudeckich zamków i pałaców nierozerwalnie związanych z historią tego regionu najlepiej odbyć z pomocą specjalnie do tego celu przygotowanej trasy -  Szlakiem Doliny Ogrodów i Pałaców. Na szlaku znajdziemy 28 wspaniałych, często monumentalnych obiektów położonych w Kotlinie Jeleniogórskiej. Są to obiekty odnownione lub w trakcie remontu, często mające już swoich nowych właścicieli. Na uwagę zasługują takie pałace jak: Pałac w Wojaniowie, Pałac w Karpnikach, czy Pałac w Bukowcu. Ciekawą atrakcją jest Pałac w Łomnicy, który jednocześnie pełni rolę muzeum lokalnej historii. Tu odbywa sie coroczna impreza pod nazwą Dzień Otwartych Zabytków. Jeżeli chodzi o muzea, sam Karpacz ma sporo do zaoferowania wspominając tylko Muzeum Sportu i Turystyki, czy Muzeum Zabawek.

Kościoły Jeleniogórskie to osobna historia. Różnorodność niespotykana nigdzie indziej w Polsce, wystarczy wskazać najsłynniejszą lokalną Świątynię Wang w Karpaczu.

Kontakt z naturą

Zwiedzanie to nie tylko mury. Natura zaprojektowała w tym miejscu wiele ciekawyc hatrakcji do odwiedzenia. Na czele będą przeróżne ostańce skalne Rudaw Janowickich, czy skał w Karpaczu. Niesamowite kolorowe jeziorka niedaleko Wieściszowic.

Festiwale i imprezy

Kalendarz imprez sudeckich jest bardzo długi, szczególnie w okresie letnim praktycznie codziennie odbywa się impreza, która zainteresuje niejednego fana sportu, kultury, sztuki czy po prostu spotkań z ludźmi.

I tak mamy Karpnickie Kupałki w Karpnikach organizowane w formie festynu z licznymi konkursami rekreacyjnymi, loterią, kiermaszem i meczem. Podobnie w Janowiach możemy wziąć udział w Nocy Świętojańskiej i korowodzie świętojańskim, który rusza wtedy z Janowic Wielkich do Miedzianki.

Sportowcy, zwłaszcza rowerzyści docenią Otwarte Mistrzostwa Gminy w Kolarstwie Górskim Dzieci i Młodzieży organizowane w Mysłakowicach. Bodaj jeszcze bardziej prestiżowy wyścig ma miejsce w Podgórzynie gdzie organizowany jest co roku Międzynarodowy Wyścig Kolarski o Puchar Wójta Gminy Podgórzyn.

Wielbiciele folkloru, kultury i sztuki ludowej powinni się udać na Dni Tyrolskie w Mysłakowicach. Liczne jarmarki organizowane w miasteczkach Kotliny Jeleniogórskiej są także okazją do skosztowania lokalnych potraw czy zakupu ciekawych produktów. Taka okazją jest na przykład "Pożegnanie lata czyli cudze chwalicie swego nie znacie, czyli Rudawski Jarmark Rozmaitości Janowice Wielkie" oraz "Lniany Festiwal pod Śnieżką" w czasie Dni Promocji Gminy Mysłakowice.

Wielbiciele koni, indian i kowbojów nie mogą ominąć Międzynarodowych Mistrzostw Polski Western i Rodeo w Ściegnach a dokładniej miasteczku "Westen City", które samo w sobie jest ciekawa atrakcją. W tym samym miejscu możemy wypróbować swoich sił w płukaniu złota podczas Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Płukaniu Złota.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Cieplutkie recenzje

  • 3 lata 7 miesięcy temu wspinka o atrakcji Dwór Liczyrzepy pisze: Super miejsce :)
  • 3 lata 7 miesięcy temu wspinka o atrakcji Kolorowe Jeziorka pisze: Piękne miejsce, to miejsce koniecznie trzeba odwiedzić :)