Jesteś tutaj

Sudety aktywnie

Sudety aktywnie

Bez kółek

Turyści piesi i górscy znajdą tutaj wiele wyzwań od miejskich (zakupowych) deptaków po trudne szlaki górskie. To przez Kotlinę Jeleniogórska przebiegają najbardziej znane szlaki Dolnego Śląska:  Zielony Szlak Zamków Piastowskich, Czerwony Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza oraz pielgrzymkowa Droga św. Jakuba. Ofertę uzupełniają liczne szlaki lokalne oraz specjalnie przygotowane przez leśników ścieżki przyrodnicze.

2 kółka

Sudety a zwłaszcza Kotlina Jeleniogórska to kraina wymarzona na rower. Znajdziesz tu niezliczoną ilość dróżek i szlaków dla rodzin z dziećmi ale także dla górskich zawodowców. O potencjale tego miejsca świadczą także częste odwiedziny kolarzy z takich imprez jak: Tour de Pologne, Wyścig Bałtyk-Karkonosze-Tour, Wyścig w Kolarstwie Górskim na Śnieżkę, czy Mistrzostwa Polski Amatorów w Maratonie MTB.

Z pewnosicią najlepszą opcją będzie jazda wyznaczonymi szlakami rowerowymi, ponieważ są one tak dobierane, by można było sporo zobaczyć po drodze ale też nie błądzić i jeździć na oślep. Jeżeli chcesz zobaczyć jakie atrakcje czekają na rowerzystów sprawdź tę listę. Na początek warto wspomnieć o tym, że przez region prowadzą dwa oznakowane szlaki rowerowe Euroregionu „Nysa”: ER-2 wzdłuż głównego grzbietu Sudetów oraz ER-6 wzdłuż Bobru. Inne ciekawe trasy to: obwodnice rowerowe Jeleniej Góry i Kowar. Dla rowerzystów szukających spokoju i małego ruchu poleca się trasy:

  • ER-6 wzdłuż Bobru (Janowice Wielkie - Trzcińsko - Wojanów -Bobrów - Jelenia Góra - Siedlęcin),
  • czarny szlak Jeleniej Góry (ul. Sudecka) – Łomnica - Mysłakowice - Ściegny,
  • odcinek szlaku Dziwiszów - Komarno - Janowice oraz Ciszyca - Ściegny - Miłków - Głębock - Sosnówka,
  • leśne odcinki w rejonie Mrowca, między Bukowcem, Łomnicą i Krogulcem.

Z kolei dla "zjazdowców" polecamy:

  • zjazd z Przełęczy Karkonoskiej Drogą Sudecką do Borowic,
  • szlak czarny z Przesieki (Dolina Czerwienia) przez Zachełmie do Podgórzyńskich Stawów,
  • szlak Bukowiec-Gruszków-Karpniki.

Dla amatorów chcących wystartować w zawodach najlepsze propozycje mają poszczególne gminy. I tak możemy wystartować w Otwartych Mistrzostwach Gminy Mysłakowice w Kolarstwie Górskim Dzieci i Młodzieży oraz Międzynarodowym Wyścigu Kolarskim o Puchar Wójta Gminy Podgórzyn. Kolarze MTB mogą próbować swoich sił we wspomnianych Mistrzostwach Polski Amatorów w Maratonie MTB, Bike Adventure, Bike Maraton.

Wspinaczka

Tak jak podejrzewasz! SOKOLIKI! To bez wątpienia najpopularniejsze miejsce do wspinania na całym Dolnym Sląsku. Mnogośc skałek pozwoli na zaplanowanie tutaj całych wakacji.

Konno

Dla koniarzy tajemnicą nie będzie ośrodek "Western City", tam z pewnością znajdą wszelkie informacje potrzebne do poruszania się po okolicy w siodle. Szczególnie ciekawie przedstawiają się tu ścieżki w okolicach Janowic Wielkich i Rudaw Janowickich.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

Cieplutkie recenzje

  • 3 lata 7 miesięcy temu wspinka o atrakcji Dwór Liczyrzepy pisze: Super miejsce :)
  • 3 lata 7 miesięcy temu wspinka o atrakcji Kolorowe Jeziorka pisze: Piękne miejsce, to miejsce koniecznie trzeba odwiedzić :)