Przełaz

Kierujemy się do miejscowości Staniszów, położonej nieopodal Jeleniej Góry, z której wyjeżdżamy ulicą Mickiewicza. Po minięciu południowej obwodnicy jedziemy jeszcze nieco ponad 4 km do centrum Staniszowa (skrzyżowanie przy kościele po prawej), by 100 metrów dalej zaparkować po lewej w niewielkiej zatoczce.

Odległości od centrum miast: Jeleniej Góry  – 7 km, Wałbrzycha  – 59 km, Wrocławia  – 115 km

Z parkingu idziemy za znakami żółtego szlaku około 200 metrów ścieżką stromo do góry a później lekko trawersując zbocze wzgórza Witosza. Po drodze mijamy skalny schron z barierkami. Przed ostatnim podejściem pod Okapy, tworzące główne spiętrzenie skał, skręcamy w prawo w ścieżkę, która prowadzi do przełazu w formie labiryntu wewnątrz skał. Po jego przejściu mijamy sektor Gandzia i pokonujemy kolejny przełaz, tym razem krótki ale wąski.  Jesteśmy u celu. 

Przełaz to niewysoki, około 10-metrowy, murek granitowy z charakterystycznymi obłymi rysami, którymi prowadzą trzy drogi, z których dwie to projekty. Wspinanie wymaga użycia własnej asekuracji. Wystawa ściany jest południowo-zachodnia a otaczające drzewa dają nieco cienia.
Przełaz wraz z sektorem Gandzia tworzą masyw Dolnych Skał.

Drogi wspinaczkowe:

1. Pierwsza   VI+   (TRAD + 2RZ)
2. Druga     (TRAD + 2RZ)
3. Trzecia     (TRAD + 2RZ)

 

0
Brak głosów
Zobacz inne atrakcje w kategorii:

Adres pocztowy

58-500 Staniszów

Pobierz plik

PDF icon Przełaz - skałoplan

Lokalizacja geograficzna

Point ze środkiem o szerokości geograficznej 50.851959660477 i długości geograficznej 15.735799204363.