Okapy

Kierujemy się do miejscowości Staniszów, położonej nieopodal Jeleniej Góry, z której wyjeżdżamy ulicą Mickiewicza. Po minięciu południowej obwodnicy jedziemy jeszcze nieco ponad 4 km do centrum Staniszowa (skrzyżowanie przy kościele po prawej), by 100 metrów dalej zaparkować po lewej w niewielkiej zatoczce.

Odległości od centrum miast: Jeleniej Góry  – 7 km, Wałbrzycha  – 59 km, Wrocławia  – 115 km

Z parkingu idziemy za znakami żółtego szlaku 270 metrów ścieżką stromo do góry a później lekko trawersując zbocze wzgórza Witosza. Po drodze mijamy skalny schron z barierkami. Okapy to główne spiętrzenie granitowych skał, opadających ze szczytu, na którym znajdują się resztki pomnika oram punkt widokowy z tablicami edukacyjnymi. 

Okapy to mur skalny poniżej szczytu Witoszy, zwieńczony głazami tworzącymi przewieszenia i dachy. U jego podnóża biegnie ścieżka z żółtym szlakiem, która pod koniec muru prowadzi przez skalny przełaz. Na Okapach znajdziemy obecnie 4 drogi, do pokonania których niezbędne jest użycie własnych punktów asekuracyjnych. Trudności mieszczą się w przedziale od VI+ do VI.3. Ściany są mocno zacienione i mają wystawę południowo-zachodnią.

Poniżej głównego spiętrzenia znajdują się Dolne Skały, wewnątrz których znajduje się długi przełaz meandrujący niewielkim labiryntem skalnym. Za przełazem znajdują się niewysokie ściany Gandzi i Przełazu.

Drogi wspinaczkowe:

1.    VI+   (TRAD + 2RZ)  
2.    VI.1   (TRAD + 2RZ)
3.    VI.3   (TRAD + 2RZ)
4.    VI.3   (TRAD + 2RZ)

 

 

 

 

0
Brak głosów
Zobacz inne atrakcje w kategorii:

Adres pocztowy

58-500 Staniszów

Pobierz plik

PDF icon Okapy - skałoplan

Lokalizacja geograficzna

Point ze środkiem o szerokości geograficznej 50.852515062418 i długości geograficznej 15.735992323413.