Jesteś tutaj

Janowice Wielkie

Janowice Wielkie –pierwsze wzmianki pochodzą z XIV wieku, początkowo osada była związana z ośrodkiem górniczo-hutniczym w Miedziance, razem z którą wchodziły początkowo w skład posiadłości ziemskiej z siedzibą w Mniszkowie . Właściciele majątku zmieniali się często. W okresie wojen husyckich wieś została zniszczona i Zamek Bolczów i górnictwo przestało się rozwijać. Z powrotem zaczęło się rozwijać w drugiej połowie XV w.
W XVI w. rozwinęło się również hutnictwo. Na początku XVII wieku powstała pierwsza papiernia, ale w czasie wojny trzydziestoletniej została zniszczona, podobnie jak huta i płuczkarnia. Zaczęło się rozwijać tkactwo chałupnicze.
W 2 poł XVIII w. Janowice przeszły jako spadek w ręce hr. zu Stolberg–Wernigerode. Był to wówczas jeden z najpotężniejszych i najbogatszych rodów arystokratycznych rodów na Śląsku, posiadali ogromne dobra sięgające w tej okolicy aż po Kamienną Górę. W rękach hr. zu Stolberg-Wernigerode majątek pozostał do 1945 roku.
Janowice Wielkie ożywiły się i rozwinęły w XIX w. działała papiernia, otworzono duży tartak. W pocz. XIX w. zaczęto poszukiwania i wydobywano rudy ołowiu i pirytu w kopalni „Dorothea”. Rozwój gospodarczy spowodował budowę linii kolejowej do Jeleniej Góry oraz budowanie dużego dworca. Powstały wiadukty kolejowe nad Bobrem.
Janowice Wielkie stały się modnym miejscem dla letników. W 1880 był tu hotel, gospoda i restauracje.
Podczas II wojny światowej na terenie miejscowości istniał niewielki obóz pracy filia Gross Rosen , którego więźniowie pracowali w miejscowych kamieniołomach.
W pobliżu Janowic Wielkich znajdują się: Zamek Bolczów, Skalny Most, Piec, Dolina Janówki, Starościńskie Skały.

0
Brak głosów
Zobacz inne atrakcje w kategorii:

Adres pocztowy

Adres e-mail

Strona internetowa

Lokalizacja geograficzna

Point ze środkiem o szerokości geograficznej 50.87548 i długości geograficznej 15.9246.