Gandzia

Kierujemy się do miejscowości Staniszów, położonej nieopodal Jeleniej Góry, z której wyjeżdżamy ulicą Mickiewicza. Po minięciu południowej obwodnicy jedziemy jeszcze nieco ponad 4 km do centrum Staniszowa (skrzyżowanie przy kościele po prawej), by 100 metrów dalej zaparkować po lewej w niewielkiej zatoczce.

Odległości od centrum miast: Jeleniej Góry  – 7 km, Wałbrzycha  – 59 km, Wrocławia  – 115 km

Z parkingu idziemy za znakami żółtego szlaku około 200 metrów ścieżką stromo do góry a później lekko trawersując zbocze wzgórza Witosza. Po drodze mijamy skalny schron z barierkami. Przed ostatnim podejściem pod Okapy, tworzące główne spiętrzenie skał, skręcamy w prawo w ścieżkę, która prowadzi do przełazu w formie labiryntu wewnątrz skał. Po jego przejściu jesteśmy u celu. 

Gandzia to niewysoki granitowy murek nakryty obłymi głazami. Jej ściana tworzy z przeciwległą skałką wąski przełaz za którym znajduje się sektor Przełaz.  Obydwie skalne ścianki wspinaczkowe znajdują się w masywie Dolne Skały. Rysą na ścianie Gandzi prowadzi droga o trudności VI.3+, wymagająca użycia własnej protekcji. Wystawa zachodnia i zacienienie sprzyja wspinaczce w upalne dni.

Drogi wspinaczkowe:

Gandzia   VI.3+   (TRAD + 2RZ)

0
Brak głosów
Zobacz inne atrakcje w kategorii:

Adres pocztowy

58-500 Staniszów

Pobierz plik

PDF icon Gandzia - skałoplan

Lokalizacja geograficzna

Point ze środkiem o szerokości geograficznej 50.852128981843 i długości geograficznej 15.735724102511.