Brzuchata

Kierujemy się do Trzcińska koło Janowic Wielkich a stamtąd do Karpnik. Mijamy Przełęcz Karpnicką oraz duży parking po lewej stronie szosy i 600 metrów dalej ostro skręcamy w prawo w kamienistą drogę prowadzącą do schroniska "Szwajcarka". Samochód zostawiamy na płatnym parkingu przy schronisku.

Odległości od centrum miast: Wrocławia  – 105 km, Jeleniej Góry  – 16 km

Z parkingu idziemy 400 metrów utwardzoną drogą, którą prowadzą cztery szlaki turystyczne (m. in. w kierunku na Krzyżną Górę i Sokolik) i dochodzimy do Husyckich Skał, przy których skręcamy w lewo i podchodzimy w górę czarnym szlakiem prowadzącym na Krzyżną Górę. Po pokonaniu 300 metrów podejścia, dochodzimy do Bukowych Skał, które mijamy i idąc dalej przechodzimy obok Krzyżnej Skały a następnie Zamkowych Skał, tworzących jeden masyw. Kilkanaście metrów dalej położony jest Duży Bliźniak, sąsiadujący po prawej z Małym Bliźniakiem, którego obchodzimy od wschodu i schodzimy w dół. Idąc dalej w dół stoku, po około 60 metrach osiągamy cel.

Brzuchata to ukryta w lesie na stokach Krzyżnej Góry granitowa turnia, sięgająca wysokością 16 metrów. Na jej zachodniej ścianie znajdziemy 4 drogi, z których dwie posiadają komplet stałych punktów asekuracyjnych. Trudności oscylują w przedziale od IV+ do VI.2+ a skała jest zacieniona przez otaczające drzewa, co sprzyja  wspinaczce w upalne dni.         

Drogi wspinaczkowe:

1. Prawa Smocza Rysa  IV+   (TRAD + StZ)
2. Lewa Smocza Rysa   V+   (TRAD + StZ)
3. Łamigłówka  VI.2+   (5R + StZ)
4. Przez Brzuszki  VI.1+   (4R + StZ)

 

0
Brak głosów
Zobacz inne atrakcje w kategorii:

Adres pocztowy

58-529 Janowice Wielkie

Pobierz plik

PDF icon Brzuchata - skałoplan